Фалитът на КТБ…
… е най-големият в историята на България. Отписаните активи са на стойност от 4.22 млрд лв., което се равнява на около 5% от годишния национален доход. Преведено към размера на икономиката на САЩ, това би се равнявало на близо трилион долара.
Сумата е по-голяма от годишните разходи на държавата за национална отбрана и сигурност, за образование, за здравеопазване или за всички социални плащания извън пенсиите. Тя е приблизително равна на сумата на всички пенсии за половин година. Изплащането само на гарантираните влогове на граждани увеличи публичния дълг на България с близо 20%.
Пътят на КТБ от малка и незначителна до четвъртата най-голяма банка в България отне едно десетилетие. За този период нейните активи регистрираха темп на увеличение от почти 50% годишно и делът на КТБ в общите активи на българската банкова система нарасна 17 пъти.
Това беше постигнато чрез много близко и направо подозрително „сътрудничество“ с държавата както по отношение на привличане на депозити от големи държавни фирми, така и по отношение на инвестиране в сектори, плътно регулирани и управлявани от държавата, като например енергетиката или отбранителната индустрия.
КТБ създаде легално скрита, но обществено очевидна порочна симбиоза с голяма група влиятелни медии, безпардонно обслужващи и напомпващи публичния образ на банката и безмилостно нападащи всички нейни критици и опоненти.
КТБ влезе в непрозрачни взаимоотношения с чуждестранен капитал, поне част от който отявлено подчинен на правителството на чужда държава.
Както стремителният възход, така и още по-стремителното падение на банката са ясен признак за съвместното съществуване на два типа държавни институции в България: тези, които са хванати в плен от частни (или чуждестранни правителствени) интереси и тези, които се провалят в задачата си да възпират и контрират тези интереси.
…постигнато чрез много близко и направо подозрително „сътрудничество“ с държавата…